כללים בעיצוב אתר

כללים בעיצוב אתר

עיצוב אתר הוא חלק חשוב בתהליך בניית אתרים ועל כן יש לשים עליו דגש רב. עיצוב אתרים צריך להיעשות בצורה מקצועית ועפ”י כללי עיצוב לבניית אתרים. להלן מספר כללים חשובים שיעזרו לכם בתהליך עיצוב והקמת אתר מקצועי: 

תבנית אתר – האתר צריך להיות בנוי בצורה מסודרת, נוחה וקלה לתפעול. רצוי להימנע מתבניות מסובכות  כמו תבניות בעלות חלונות מרובים באותו עמוד, או תבנית נגללת לצדדים. תבניות אלו יקשו על הגולשים לנווט באתר וסביר להניח שגולש אשר ירגיש כי האתר מסורבל מדיי עבורו יעדיף לעזוב את האתר. מומלץ להשתמש בתבניות סטנדרטיות הנגללות למטה וליצור סדר של עמודות בדומה לעיתונים. אמנם זה פשוט יותר, אך העובדה שעיתונים ואתרים רבים בוחרים להשתמש בתבנית זו, היא משום שהיא פשוט נוחה לשימוש, קריאה והיא עובדת.

שטח ריק – בין כל התוכן, התמונות והעיצוב הגרפי של האתר ישנם חלקים מהרקע הנקראים: “שטח מת” או “שטח לבן”. מדובר בחלקים ריקים אשר יוצר הפרדה בין התוכן ושאר האלמנטים העיצובים. על אף שנראה כי שטחים אלה הם חסרי משמעות, יש להם חשיבות רבה בהשפעתם על התוכן ועל המראה הוויזואלי של האתר. לכן, ישנה חשיבות רבה לחלוקת שטח זה בצורה נכונה באתר.

גופנים – עיצוב התוכן באתר הוא דבר חשוב מאוד, משום שהתוכן הוא הסיבה לכך שהגולשים יכנסו לאתר. מנגד, תוכן לא קריא ובעל עיצוב גרוע יכול להיות גם הגורם לכך שהגולשים יעזבו את האתר עוד לפני שהם קיבלו את המידע אותו הם מחפשים.

כיוון שמדובר בתוכן ממוחשב ולא מודפס, גופנים מסוג סאנס-סריף הם המומלצים ביותר כי הם הקלים והברורים ביותר לקריאה ממסך ממוחשב. בנוסף, יש להגביל את כמות הגופנים שנעשה בהם שימוש באתר. רצוי לבחור עד 3 גופנים ולא יותר, אך חשוב להשתמש בהם בצורה אחידה ומושכלת במטרה להקל על הקריאה של התוכן. כמו כן, יש להשתמש בגופנים סטנדרטים המופיעים בכל מחשב, כמו: אריאל, אהרוני, דויד וכו’. שימוש בגופנים מיוחדים ולא סטנדרטים אינו מומלץ, משום שהם אינם קיימים אצל מרבית הגולשים, דבר אשר עלול ליצור בלגאן בטקסט. אמנם, זה לפעמים נראה לנו משעמם להשתמש בגופן פופולארי, אך לשימוש בו יתרונות רבים. ראשית, הם נקראים הכי טוב על גביי כל הדפדפנים ושנית, עיצובי התוכן ועמודי האתר יראו מסודרים ונכונים יותר עם גופנים סטנדרטיים.

תמונות ואנימציה – שימוש בתמונות ואנימציות באתר צריך להיעשות בצורה מושכלת ובמידה. תחילה, יש להשתמש בקבצים קלים, מפני שקבצים כבדים מאטים את הגלישה באתר. בנוסף, אין צורך להכניס תמונות שאינן מתאימות לתוכן. מטרת השימוש בתמונות בעיצוב אתר הוא להמחיש את הטקסט מבחינה ויזואלית. כמו כן, רצוי להימנע משימוש בתמונות נעות או אנימציות אשר יפריעו בעין לגולשים ויקשו עליו בקריאת התוכן.

התאמת האתר והתוכן לקהל היעד – זכרו עבור מי מיועד האתר ודעו שעליכם להתאים את השימוש באתר לקהל היעד. יש חשיבות רבה לעיצוב אתר פשוט ונוח לניווט אשר יצור חווית משתמש חיובית אצל הגולשים. בנוסף, יש ליצור אתר המותאם לכל טכנולוגיה, לכל הדפדפנים השונים ולמנועי החיפוש על-מנת שהאתר יהיה נגיש לכל משתמש, גם אם אינו מתקדם מבחינת טכנולוגית. זאת ועוד, עלינו לזכור את הדבר המרכזי והחשוב ביותר והוא – התוכן. הקפידו להעלות תכנים אשר יעניינו את הגולשים שלכם, הרי המטרה המרכזית שלשמה מוקם האתר הוא למשוך את הגולשים אל האתר ולספק להם מידע ותכנים שמעניינים אותם.

פופולארי

גלילה לראש העמוד

רגע, אולי אנחנו כן מה שחיפשת?

לשיחת הכוונה 
עם יועץ דיגיטל
מע”וף משרד הכלכלה
072-2569000