מי פה רספונסיבי ?!

מי פה רספונסיבי ?!

עולם הטכנולוגיה הולך ומתפתח, מכשירים חדשים וחכמים עם רזולוציות מסך משתנות יוצאים לשוק (סמארטפונים, טאבלטים וכו’) ויחד איתם חלים שינויים גם ברשת האינטרנט. שינויים אלה משפיעים באופן ישיר גם על תהליכי עיצוב אתרים (HTML, CSS) וחווית משתמש. שינויים אלה הביאו את התוכן להיות השחקן המרכזי של פלטפורמת האינטרנט.

בעבר היו מעצבי האתרים שמים את הדגש על מראה האתר ועיצובו הויזואלי, אך כיום מבינים שהדבר החשוב באמת הוא התוכן. עיצוב אתר צריך להתאים עצמו לתוכן ולדרישות דפדפני האינטרנט ומנועי החיפוש. כמו כן, יש צורך להתאים את העיצוב לגולשים במטרה ליצור אתר שיהיה נוח וקל לניווט.

מעבר לכך, חשוב לעצב אתר שיתאים לכל סוגי המכשירים, המסכים והרזולוציות על מנת לשפר את חווית המשתמש של הגולש באתר. יש להתאים את העיצוב והתוכן בהתאם, כך שלא משנה מהיכן נכנס הגולש לאתר, הוא יוכל לגלוש באתר בצורה נוחה ולקבל את המידע שאותו הוא מחפש בקלות. המטרה – להעביר למשתמש מסר, שאנו רוצים לספק לו את חווית הגלישה הטובה ביותר בכל זמן נתון.

רספונסיבי למובייל כמובן

כניסתם של הטלפונים החכמים לשוק מהווה פלטפורמה נוספת הנגישה לרשת האינטרנט. תחילה, חברות עיצוב אתרים היו צריכות לדאוג לכתובת אתר נפרדת ועיצוב ותכנות נפרד המותאם לסמארטפונים, כך שהתוכן והעיצוב בו יהיו נגישים לגולש בהתאם לגודל המסך. בעזרת ספריות  JavaScript, הדפדפן יכול לזהות מאיזה מכשיר נכנס הגולש לאתר ולהתאים את עצמו לכך. דבר זה היווה בעיה עם מנועי החיפוש, משום שנוצרו מספר כתובות לכל אתר, דבר שיצר בעיה בתהליכי קידום אתרים. נוסף על כך, מכשירים נוספים עם רזולוציות שונות ומסכים בגדלים שונים נכנסו לשוק וגם זה יצר בעיה עם תכנות ועיצוב נפרד לאתרים.

במטרה לתת פיתרון הולם לבעיות אלו, פיתחו את שיטת העיצוב הרספונסיבי (Responsive Design), כלומר עיצוב תגובתי/דינמי שמטרתו לספק את חווית הצפייה האופטימאלית מכל מכשיר ובכל עת. עיצוב אתר רספונסיבי מאפשר עיצוב מותאם לכל מכשיר ולכל גודל מסך תחת אותה כתובת אתר. שיטה זו המאפשרת עיצוב אתרים תחת כתובת אחת בלבד נקראת בשפה המקצועית – COPE – Create Once Publish Everywhere.

עיצוב רספונסיבי עובד לפי קוד CSSשבעזרתו ניתן להציג חוקי עיצוב אתרים המותאמים לגודל המסך. כך, מעצב אתר יכול לתכנן בעזרת הגדרת טווחי רזולוציות כיצד יראה האתר והאלמנטים העיצוביים שבתוכו בכל גודל מסך.

טכנולוגיה

עתה, גם טכנולוגית HTMLמאפשרת עיצוב אתרים לכל סוגי המכשירים והסמארטפונים ללא אפליקציות. כיום, הרוב המכריע של הגולשים משתמש במכשירים הניידים לגלישה באינטרנט יותר מאשר מכשירים נייחים. בשל כך, מפתחי טכנולוגיות עיצוב אתרים שמים את הדגש בתכנון ועיצוב למכשירים חכמים ומסכי מגע.

הודות לשיטת העיצוב הרספונסיבי של אתרי האינטרנט ניתן לספק לגולשים את חווית המשתמש האופטימאלית מכל פלטפורמה ובכל זמן. אם בעבר היו מעצבי אתרים צריכים להתאים לכל מכשיר או מסך עיצוב נפרד, היום ניתן לבנות קונספט עיצובי אחד שיתאים עצמו לכל פלטפורמה בלי יוצא מהכלל. האתגרים בתהליך עיצוב אתרים גדלים כל הזמן ודורשים מהמעצב לחשוב באופן יצירתי על עיצוב האתר והפיכתו לאתר מצליח.

פופולארי

גלילה לראש העמוד

רגע, אולי אנחנו כן מה שחיפשת?

לשיחת הכוונה 
עם יועץ דיגיטל
מע”וף משרד הכלכלה
072-2569000