מיתוג עסקי – על חשיבותו ואיך תעשו זאת נכון

מיתוג עסקי – על חשיבותו ואיך תעשו זאת נכון

כשאנחנו אנו חושבים על מיתוג, לרוב נדמיין ישר חברות גדולות כמו גוגל, קוקה קולה, פייסבוק או כל אחד מהמותגים הכה מוכרים הללו. למעשה, אם נבקש מכל אחד ממכם לצייר את הלוגו של חברות אלו או לבחור בצבע המאפיין אותם כנראה שתעשו זאת בקלי קלות.

מותגים אלו הצליחו לפרוץ לתודעת הקהל הרחב בזכות עבודת פרסום קפדנית, מוצרים איכותיים ואיך לא – מיתוג מקצועי ומדוייק המבדל ומזהה אותם בין כל המתחרים. 

בניגוד למה שרבים חושבים , מיתוג חורג רבות מעבר לחווייה הויזואלית שאנו מנסים ליצור עבור מוצר או עסק, המיתוג מורכב ממכלול שיטות שיווק ותקשורת שיוצרות בידול מהמתחרים, לצד רושם חיובי ומתמשך בקרב הלקוחות.

רגע לפני שאתם קופצים עם מלא רעיונות למיתוג ובידול, חשוב שנבין מהו מיתוג מוצר ואיך הוא תורם לעסק שלכם.

מיתוג

מהו מיתוג?

כאשר אנו מדברים על מיתוג, עלינו להבין קודם את המשמעות המילולית שלו. המיתוג מגיע מהמילה “מותג” – שהיא שילוב בין המילים “מוצר” ו”תג”, כלומר תיוג מוצר.

מטרתו העיקרית של תהליך המיתוג היא לשדר ולהעביר ללקוחות מסרים ברורים וחיוביים ע”י יצירת בידול מובהק שיגבש אצל הצרכן זהות ויזואלית ייחודית כלפי המותג.

בכדי להבין את משמעות המיתוג, חשוב להבין את ההבדל בין מוצר למותג. לדוגמה: נעלי ספורט הם מוצר ואילו “אדידס” היא מותג, מכונית היא מוצר ו”טויוטה” היא מותג.

מעדיפים לראות לייב?

מיתוג מוצרים

מיתוג מוצר הוא תהליך בו מבדלים את המוצר הקיים (או זה אשר מיועד לצאת למכירה) משאר המוצרים הקיימים בשוק.

המיתוג יכול לכלול עיצוב אריזה, מוצר, לוגו, בחירת סלוגן שיתאים לקדם את המוצר יחד או לחוד.

מיתוג מוצר יתבצע לרוב בעזרת חברה חיצונית שיש לה אפשרות לראות את תהליכי החברה מעיניים מקצועיות.

יתכן ובמהלך המיתוג יהיה צורך בביצוע סקרי דעת קהל. כמו כן, בחינת המוצר על נסיינים (בדרך של מתן דוגמיות) ובכל דרך אחרת שתוכל לעזור לקבל החלטות מהי הדרך הנכונה להגדיר את המוצר.

חשיבותו של מיתוג מוצר

למיתוג של המוצר חשיבות רבה היות והוא משפיע על המכירות שלו ובהתאם על הצלחת העסק המשווק או מייצר אותו.

את התהליך עצמו אפשר לעשות בכל שלב של חיי המוצר כאשר היום נהוג לבצע מיתוג ברגע עוד לפני שמתחילים בייצור או בייבוא שלו.

זאת במטרה להחדיר את במוצר או השירות בצורה הטובה ביותר לשוק.

מיתוג מוצרים

המיתוג רלוונטי גם למוצרים אשר קיימים תקופה ועוד לא הצליחו לחדור אל השוק. כמו כן, לעתים יש צורך לבצע את התהליך גם במקרים בהם המוצר סובל מתדמית שאינה חיובית מכל סיבה שהיא.

איך מבצעים מיתוג בצורה הנכונה

כדי לבצע מיתוג מוצרים, יש לבחון את הפרמטרים השונים אשר משפיעים על כל בחירה במהלך הדרך ובניהם:

המוצר עצמו

המוצר יהיה לרוב הנתון הקיים (אלא אם מדובר בייצור מוצר שאפשר לשנות אותו). לכן, יש לבחון אותו על פי פרמטרים של מהו המוצר עצמו, כיצד הוא נראה, מה הייחוד שלו (כלומר איזה יתרון הוא מביא ללקוחותיו) וכל נתון אחר שיכול להשפיע על תפיסתו של הלקוח את המוצר.

קהל היעד של המוצר

כל מוצר וכל חברה או עסק צריכים לכוון עצמם אל קהל יעד ספציפי. הקהל יכול להיות רחב או צר וחשוב לאפיין אותו. בעת מיתוג מוצר יש להביא בחשבון את האנשים שאמורים לרכוש אותו ולבנות את המסרים בהתאם אליו.

המסר שהעסק רוצה להעביר

התחשבות במסרים קודמים של העסק או בנייה של חדשים חשובה ביותר. המסרים השונים ייגזרו מפעולות שונות של העסק, קהל היעד וגם המטרות עבור המוצר המדבר. מיתוג המוצר משפיע גם על תפיסת הלקוחות את העסק ולכן יש להתחשב בכל פרט שיכול להשפיע על תפיסה זו.

מעדיפים לראות לייב?

ליווי של חברה מקצועית בתהליך

הליך של מיתוג מוצר הוא הליך מקצועי.

תוצאותיו יכולות להשפיע על הצלחת העסק (או החברה), המכירות של המוצר והתפיסה של הלקוחות כיוון שלתהליך השפעות רבות. לכן, חשוב לעשות אותו במקצועיות.

מיתוג

רוב בעלי העסקים שמבינים את חשיבות המיתוג, פונים לחברה בעלת ניסיון בתחום כמו למשל – חברת פרסום OK.

המשרד ממוקם בצפון הארץ, נותן שירות של פרסום עסקים ומחזיק בניסיון רב בתחום. בין מכלול השירותים בתחום העיצוב שאנו מספקים אפשר למצוא גם מיתוג מוצר.

התהליך הוא תמיד חלק מתפיסה כללית של קידום העסק. התהליך עצמו מחייב הקשבה לעסק ובמקביל שימוש בכלים מקצועיים והובלה שלו.

משרד הפרסום OK בוחן היטב את הצרכים של העסק, קהל היעד שלו, המוצר ובהתאם יוצר את המיתוג.

להתרשמות מפרוייקטים שביצענו בתחום המיתוג – לחצו כאן.

אמ;לק

מיתוג משפיע באופן חד משמעי על הצלחת העסק. קחו בקבוק קולה חסר תווית ומנגד בקבוק קולה ממותג, ותנחשו איזה בקבוק אנשים יותר יעדיפו.

כל מוצר שרוצה לעבור לשלב הבא צריך מיתוג. בין אם מדובר בעסק חדש ובין אם מדובר בעסק פעיל ומוצלח. כמו כן, גם עסק שהתדמית שלו נפגעה עשוי להסתייע רבות במיתוג מחודש.

מיתוג ובידול מאפשרים ללקוחות לזהות את העסק באמצעות היבטים ויזואליים, ולגבש דעה ייחודית וחיובית. מכאן שגם אם מדובר בעסק שחי בין מגוון מתחרים, באמצעות מיתוג ובידול הלקוחות ייתפסו אותו כשונה – יתמקדו ביתרון היחסי שהוא מציע.

כל עוד אותו עסק קטן מבקש לגדול ולהצליח, התשובה בהחלט חיובית – זהו בדיוק כוחו של מיתוג מקצועי. יש לראות בכך הוצאה מניבה, הוצאה שמחזירה את עצמה במהרה לצד תשואה גבוהה.

פופולארי

גלילה לראש העמוד

2 שאלות קצרות כדי שנוכל למקד אתכם:

Amir_Buchnik_Photographer_121_of_216-׳eb

רגע, אולי אנחנו כן מה שחיפשת?

לשיחת הכוונה 
עם יועץ דיגיטל
מע”וף משרד הכלכלה
072-2569000